Jak myć twarz? Demakijaż i oczyszczanie

Jak myć twarz? Demakijaż i oczyszczanie

Pytanie „Jak myć twarz” z jednej strony może wydawać się banalne, ale z drugiej okazuje się, że nie do końca wiemy jak to robić, by nie narazić skóry na podrażnienia, wrażliwość lub przesuszenie.

Zaczynając od ilości. Ile razy dziennie należy myć twarz? Przede wszystkim rano i wieczorem, kolejne powtórzenia są już zależne od twojego dziennego trybu lub warunków środowiska. Gdy uprawiasz sport, zachowanie higieny skóry twarzy jest niezwykle ważne, by nie doprowadzić do tworzenia się zaskórników oraz zmian zapalnych. Bardzo często obserwuje się zmiany trądzikowe u zawodowych sportowców lub osób aktywnych fizycznie. Zmiany pojawiają się najczęściej na czole oraz przy linii włosów. Kolejnym aspektem jest temperatura otoczenia, tutaj tak samo chodzi o pot, który naturalnie chroni nasz organizm przed przegrzaniem, ale gdy pot i łój zalega na skórze, może dojść do tworzenia się stanów zapalnych. Zatem zasada jest prosta, mycie twarzy rano, wieczorem oraz po treningu i w upalne dni jest prawidłowe i zapewnia higienę skóry twarzy.

Wiemy już z jaką częstotliwością myć twarz, to teraz pozostaje kwestia jakie kosmetyki używać do demakijażu i oczyszczania skóry? Panuje jeszcze dawna praktyka mleczko + tonik. I tak jak można stosować mleczko do zmycia makijażu, zwłaszcza wielowarstwowego i wodoodpornego, tak stosowanie go do zwykłego higienicznego mycia, nie jest zasadne. Mleczko od dawien ma za zadanie usunięcie makijażu, ale nie należy pozostawiać go na twarzy ze względu na substancje w nim zawarte. Często w skład mleczka wchodzą substancje mogące działać komedogennie, czyli mówiąc potocznie, zapychać pory skóry. Bez względu na to jakiego kosmetyku używamy do demakijażu, czy jest to mleczko, olejek lub płyn micelarny, należy zmyć go specjalnym preparatem, który wyrówna pH skóry oraz dokładnie domyje sebum i zanieczyszczenia. Może być to np. żel do mycia twarzy Cleansing Gel marki Dermia Solution. Jest świetnie tolerowany i bardzo delikatny dla każdej skóry. Nie zawiera alkoholu, olejów mineralnych oraz co ważne, jest to żel bez SLS i SLES – substancji myjących, które bardzo często powodują wysuszenie i podrażnienie skóry. Cleansing Gel ma delikatny zapach i jest bardzo wydajny, a do umycia twarzy wystarczą dwie krople. Dzięki systemowi wymiennych wkładów REFILL, nie musisz kolejny raz kupować całego opakowania, wystarczy, że dokupisz uzupełnienie. Ograniczysz odpady oraz zaoszczędzisz pieniądze. Z korzyścią dla środowiska i dla Ciebie!

Dlaczego do mycia twarzy nie powinno się używać mydła, żelu pod prysznic lub do kąpieli? Na pewno zauważyłaś, że skóra twarzy różni się od np. skóry ramion. Twarz eksponowana jest każdego dnia bez względu na pogodę, do tego dotykamy twarzy nawet kilkadziesiąt razy dziennie, pocieramy, malujemy oraz narażamy ją na warunki atmosferyczne i środowiska. Wszystkie te czynniki oraz naturalna budowa skóry twarzy, sprawia, że wymaga oddzielnej pielęgnacji. Specjalne składniki oraz ich kompozycje mają nie doprowadzić do podrażnienia, uwrażliwienia lub przesuszenia. Ponadto, wiele kosmetyków myjących i oczyszczających skórę ma działanie odżywcze i łagodzące.

Podsumowując. Prawidłowe mycie i oczyszczanie skóry twarzy jest bardzo ważne, gdyż jest to pierwszy krok w codziennej pielęgnacji tuż przed aplikacją serum lub kremu, które doskonale się wchłoną i będą aktywnie działać. Oprócz dbania o higienę skóry, nie narażamy jej na podrażnienie, a do tego wspomagamy wchłanianie składników aktywnych zawartych w pozostałych kosmetykach pielęgnacyjnych.